Szublimációs kártyanyomtatás
Direkt és Retransfer technológiával
A szublimációs nyomtatás működése
A szublimációs kártyanyomtatók, a nyomtatási folyamat közben hő felhasználásával juttatják a festékanyagokat a nyomtatandó felületre. Azért nevezik szublimációs nyomtatásnak, mert a festék anélkül megy át szilárdból gázhalmazállapotba, hogy közben folyadékhalmazállapottal is rendelkezne.
Sok belépőszintű és professzionális szublimációs nyomtatót terveztek és használnak a mai napig is plasztikkártyák nyomtatására, valamint fényképészeti nyomatok készítéséhez.
Ezeket a szublimációs nyomtatókat nem szabad összetéveszteni azokkal a tintasugaras nyomtatókkal, amelyek speciális szublimációs festéket használnak transzferpapírok nyomtatására, egy későbbi hő préssel történő szublimálásra.
A legtöbb szublimációs nyomtató az YMCKO (Yellow Magenta Cyan Black Overlay) színeket használja, amely kissé eltér az ismertebb CMYK nyomtatástól. Az úgynevezett overlay valójában egy vékony laminátum, amely megvédi a nyomatot attól, hogy hő hatására vagy a nap UV sugárzása miatt a festék kifakuljon.
Használt festékek

Yellow

Magenta

Cyan

Black

Overlay
A leggyakoribb eljárás, amikor a színeket egymás után rögzítik a nyomtatandó felületen.
Ehhez a festéket egy celofán szalagon tárolják egymás után, ahol minden szín külön panellal rendelkezik. Minden színes panel a nyomtatott médium méretének felel meg, például egy plasztikkártya, amelynek mérete hozzávetőleg 86x54mm " a nyomtatónak öt darab 86x54mm-es panelje van.
A fejlettebb Retransfer nyomtatók a nyomtatandó felületnél nagyobb panelekkel rendelkeznek, mert ezek a nyomtatók kifutós nyomtatásra képesek.
A nyomtatási ciklusban a nyomtatófej alatt, ami általában ugyanolyan széles, mint a rövidebb oldala a nyomtatott médiumnak egy henger található, amely a továbbításon kívül a szublimáláshoz elengedhetetlen nyomás fenntartását is biztosítja.
A fejben található mikrofűtőelemek képesek a hőmérsékletüket gyorsan változtatni, ezért az alkalmazott hőmennyiségtől függően, különböző mennyiségű festéket tudnak a nyomtatott médium felületére szublimálni.
Miközben a nyomtatandó média és a nyomtatószalag egymással szinkronban elhalad a nyomtatófej alatt, a nyomás és a hő hatására a festék a nyomtatandó felületre szublimál a nyomtatott média teljes hosszában.
A különböző színek egymás után, ugyan abban az irányban kerülnek egymásra, minden egyes színnél a médiát visszahúzza a nyomtató és előröl kezdi a nyomtatást a soron következő színnel, mígnem az overlay kerül a nyomtatásra, ezt követően a nyomtató a kész kártyát kiadja.